Results June 2018 (Open)

Open Show - Sunday 24th June 2018
Judge - Rachel Smith


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      BIS:- Silkridge Whispering Grass

      RBIS:- Shimmeree Black Satin JW
      BPIS:- Wheelspin Silver Shadow among Silkdance
      BOSP:- Florancy Above And Beyond Derohan
      BV:- Aphrael Casting Pearl

Dogs
Veteran Dog 1

  1. Midnight Dazzler at Derohan


Minor Puppy Dog 1

  1. Stormalong Sentinel


Puppy Dog 5

  1. Wheelspin Silver Shadow among Silkdance

  2. Runaround Starman at Stormalong

  3. Zoraden Paint It Black

  4. Lolani Stormrider

  5. Stormalong Sentinel


Junior Dog 5

  1. Shalfleet The Lion King

  2. Runaround Starman at Stormalong

  3. Ardencote Dating Destiny

  4. Gazenorth Secret Service

  5. Chiendetom Andante


Yearling Dog 1

  1. Zoraden Surprise Party


Maiden Dog 2

  1. Lolani Storm Rider

  2. Mannerpool It's A Fine Life


Novice Dog 1

  1. Ardencote Dating Destiny


Undergraduate Dog 3

  1. Wheelspin Silver Shadow among Silkdance

  2. Penbriar Dark Secret at Mannerpool

  3. Dejare Dutch Masterpiece


Graduate Dog 2 1a

  1. Jasarat Jetsetter at Zeglynn


Postgraduate Dog 2

  1. Shalfleet Sir Tom JW ShCM

  2. Ringmore Dalrymple


Limit Dog 1

  1. Dark Wing


Open Dog 8

  1. Ardencote Star Gazer

  2. Shirotae Spring Promise at Ousebank

  3. Bryntreia First Glance ShCM

  4. Kandalama Royale

  5. Becscott Oxford Pioneer

 

Best Dog:- Wheelspin Silver Shadow among Silkdance

Reserve Best Dog:- Ardencote Star Gazer

Best Puppy Dog:- Wheelspin Silver Shadow among Silkdance

 

Bitches

 

Veteran Bitch 8

  1. Aphrael Casting Pearl

  2. Loroli Let's Do It with Derohan

  3. Kierpark Memphis Belle with Bryntreia

  4. Shirotae Silken Lady

  5. Starswift Sunset

 

Minor Puppy Bitch 3 1a

  1. Cyangrange Serendipi Tea

  2. Kenaiteen Blizzard

 

Puppy Bitch 4 1a

  1. Florancy Above And Beyond Derohan

  2. Railfield Rainnymph

  3. Zoraden Finding Beauty

 

Junior Bitch 2

  1. Ardencote Sweet Destiny for Bluestreak

  2. Chiendetom Overture

 

Yearling Bitch 2

  1. Moonfleur Whispering Grass

  2. Martdia Dazzle And Daze

 

Maiden Bitch 6 1a

  1. Windfly One Perfect Day

  2. Cyangrange Serendipi Tea

  3. Kentixen Sweetheart

  4. Martdia Dazzle And Daze

  5. Cyangrange Shady Lady

 

Novice Bitch 6 2a

  1. Shimmeree Black Liberty

  2. Kentixen Sweetheart

  3. Windfly Onnerown

  4. Cyangrange Shady Lady

 

Undergraduate Bitch 4 1a

  1. Shimmeree Black Liberty

  2. Ringmore Galatea

  3. Jimanica Jade Star of Shoalingam

 

Graduate Bitch 2

  1. Shirotae Solo Surprise

  2. Shimmeree Black Liberty

 

Post Graduate Bitch 5 1a

  1. Crème Anglaise's La Colle Noir TAF

  2. Tormor Manyclouds

  3. Diamond Web

  4. Moonfleur Rosa Pixie

 

Limit Bitch 5 1a

  1. Silkridge Whispering Grass

  2. Veredon Geeoer Gawpin at Aphrael

  3. Bryntreia First Love with Tervanty

  4. Shirotae Gin-Sing

 

Open Bitch 6

  1. Shimmeree Black Satin JW

  2. Ardencote Star Maker

  3. Dut Ch Crème Anglaise's Sacre Coeur (imp NL)

  4. Palmik Kandalama Dusk Till Dawn JW

  5. Molvine Zoe

 

Best Bitch:- Silkridge Whispering Grass

Reserve Best Bitch:- Shimmeree Black Satin JW

Best Puppy Bitch:- Florancy Above And Beyond Derohan

Web: Mark.a.Smith